Poradnictwo Psychologicze

Poradnictwo Psychologiczne

Jest to „forma pomocy oferowana osobom zdrowym, doświadczającym problemów życiowych, trudności przystosowawczych i kryzysów rozwojowych”.

Helena Sęk

Kto w naszej firmie prowadzi sesje?

W naszej firmie prowadzą je wysokiej klasy doświadczeni specjaliści którzy ukończyli studia magisterskie na kierunku: psychologia oraz mają ukończone dodatkowe kursy i/lub studia podyplomowe w tej dziedzinie. 

Do kogo jest skierowane nasze poradnictwo psychologiczne?

Nasze poradnictwo psychologiczne nie jest skierowane do osób doświadczających zaburzeń psychicznych lub utrwalonych, wtórnych mechanizmów zachowania i przeżywania. Tym zajmują się psychoterapeuci i lekarze psychiatrzy.

Natomiast my świadczymy usługi poradnictwa psychologicznego dla osób doświadczających kryzysów życiowych, takich jak:

  • sytuacyjnych – utrata pracy, rozwód, śmierć bliskiej osoby,
  • egzystencjalnych – poszukiwanie sensu życia, problem z pojęciem wolności, niezależności,
  • rozwojowych – (na każdy okres wiekowy przypada wyzwanie rozwojowe np. w postaci znalezienia pracy, partnera, separacji z dzieckiem).

Jakimi obszarami problemowymi się zajmujemy?

  • Znalezienie pracy lub utrata pracy,
  • Śmierć bliskiej osoby,
  • Poszukiwanie sensu życia,
  • Trudność w osiągnięciu niezależności i autonomii,
  • Trudność w relacjach z: komunikacją interpersonalną, wyrażaniem uczuć, stawianiem granic.

Jak wygląda zakres naszej pracy?

W naszym poradnictwie psychologicznym dochodzi do bardzo podobnych etapów w pracy z Klientem/Pacjentem. Różnica polega na rodzaju zachodzących zmian, sposobie ich realizacji, dostępnych narzędziach i obszarach pracy.

  • Uwolnienie napięć – rozumianych jako aktualnie przeżywane trudności związane z kryzysami życiowymi. Oznacza to, że jak do tej pory nie doświadczałeś/aś znacznego cierpienia w swoim życiu, ale aktualne wydarzenie, sytuacja czy wyzwanie życiowe spowodowało trudności w przeżywanych emocjach. W obecności psychologa masz możliwość przeżyć i doświadczyć tych emocji.
  • Określenie problemu powodującego trudności – następnie wraz z psychologiem poszukujesz, co stanowi problem, z jaką trudnością się mierzysz. Jest to bardzo ważny etap w poradnictwie psychologicznym, gdyż świadome zidentyfikowanie problemu pozwala na przyjrzenie się mu i przyjęcie innych strategii poradzenia sobie z nim.
  • Znalezienie czynników, które podtrzymują problem – ten etap często okazuje się trudny (choć szalenie istotny), gdyż poza określeniem czynników zewnętrznych (sytuacja, druga osoba), możesz konfrontować się ze swoimi indywidualnymi właściwościami czy sposobem, w jaki nawiązujesz relacje z innymi, a te z kolei mogą podtrzymywać problem.
  • Poszukiwanie nowych sposobów na rozwiązanie problemu – w poradnictwie psychologicznym zakłada się, że każdy problem można rozwiązać na wiele sposobów. Ważne jest, żeby te sposoby czy nowe perspektywy ujrzeć. Następnie wraz z psychologiem ustalasz jak ten inny sposób zachowania wdrożyć w życie. Ma on być konkretny, realistyczny i taki, który ma swój jasno zarysowany początek i koniec.

Jaki jest czas trwania?

Poradnictwo psychologiczne nie zakłada długich kontaktów (rodzaj umowy między specjalistą a Klientem) psychologicznych. Oczywiście zależy to od indywidualnego tempa pracy, ale może ono trwać np. tylko kilka spotkań. Aż uznasz, że problem, z którym się zgłosiłeś/aś został rozwiązany.

Szukasz psychologa? Znajdziesz go w RAFIKI – Spełniamy Marzenia Ewelina Rafalska