Coaching

Jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy jest gotowość do zmian. Tempo zmian z jakim spotykamy się i często mierzymy w naszym otoczeniu powoduje, że dotychczasowa pewność zatrudnienia ustępuje miejsca zdolności do podejmowania zatrudnienia.

Co stanowi o tym, że czujemy się gotowi czy zdolni do tego aby stawić czoło zmianie niezależnie od tego czy dotyczy ona sfery osobistej czy zawodowej? Zmiana nie jest łatwym przedsięwzięciem, wiedzą to zarówno nasi klienci, jak i my – doradcy. Zmiana, która nie jest wynikiem własnej decyzji pociąga za sobą nierzadko burzę emocjonalną, szczególnie w początkowej fazie.

Emocje, z którymi przychodzą do nas klienci wylewają się wtedy na nas niczym nieszczęścia z puszki Pandory. Gdyby przytoczyć jedną z głoszonych wersji mitu, wtedy na dnie puszki miałaby pozostać wyłącznie nadzieja. Dotarcie do niej to często jedno z kluczowych działań naszej pracy.

Ukazanie klientowi, że ponad wszelkimi nieszczęściami jest jeszcze nadzieja i to właśnie w jej kierunku warto patrzeć oraz razem z nią można pewniej wkroczyć w to co niepewne, czyli zmianę.

Kiedy sprawdza się coaching?

Coaching i rozwój osobisty polegają na analizowaniu aktualnych problemów klienta. Rozważa się więc sytuację obecną i możliwe drogi rozwoju, bez zagłębiania się w doświadczenia z przeszłości, które ukształtowały myślenie i zachowania. Coaching wspiera klienta w procesie nauki, zachęca do samodzielnego analizowania trudności i zmiany podejścia, a także motywuje do działania.

Bardzo popularny w ostatnich latach coaching ma na celu wspomożenie samorozwoju zawodowego i osobistego człowieka. Bazuje na osiągnięciach psychologii i wykorzystuje techniki uczenia się, a skupia się szczególnie na zagadnieniach dotyczących kształtowania motywacji oraz skutecznego rozwiązywania problemów.

Zauważmy, że coaching przewidziany jest dla osób zdrowych, bez problemów natury psychologicznej – tym polecana jest konsultacja psychologiczna, a następnie, ewentualnie, psychoterapia. Eksperci zajmujący się coachingiem w naszej Pracowni mają wykształcenie psychologiczne i ugruntowaną wiedzę, będą zatem mogli stwierdzić, czy jest to dla nas właściwa forma wsparcia.

Coaching indywidualny to osobista praca klienta z trenerem. Jej celem jest podniesienie jakości aktualnych kompetencji klienta. Nie odnosimy się tu zatem do aspektów, które ukształtowały obecne przekonania, postawy czy zachowania (wydarzenia z przeszłości, dzieciństwo itp.), a jedynie pracujemy ze stanem bieżącym.

Coaching stawia na samodzielność klienta. Trener jest niejako przewodnikiem, który pomaga mu odkryć jego wewnętrzne zasoby, ukształtować w sobie właściwą motywację do działania i zmienić szkodliwe nawyki.

Warto zdecydować się na coaching, jeśli chcemy:

lepiej godzić życie zawodowe z osobistym, sprawniej radzić sobie z organizacją czasu;

·  podnieść swoje kompetencje interpersonalne;

·  obniżyć poziom stresu, poradzić sobie z frustracją i nauczyć się skutecznie relaksować;

·  zmienić złe nawyki na dobre – np. wdrożyć regularne ćwiczenia czy dietę, zaprowadzić zdrowszy styl życia;

·  nauczyć się automotywacji do realizowania założonych celów;

·  rozwijać się w sferze zawodowej.

Szukasz coacha? Znajdziesz go w RAFIKI – Spełniamy Marzenia Ewelina Rafalska